Καλώς ήρθατε

Βοσπόρου & Παλαιολόγου
187 55 Κερατσίνι
Τηλ: 21040021 85, 2104014420

Aφήσαμε κάτω τα μολύβια και πιάσαμε τις παρτιτούρες!

Και τα όργανα άρχισαν.   Περίεργο ; Κι όμως, έτσι ξεκίνησε αυτή η διάθεση των παιδιών της Ε’ Δημοτικού των σχολείων μας να γνωρίσουν περισσότερο τα  μουσικά όργανα μιας ορχήστρας : από περιέργεια. Και αυτή τους η περιέργεια εισακούστηκε και βρήκε γρήγορα τρόπο να ικανοποιηθεί.

Ο Δήμος Κερατσινίου – Δραπετσώνας και οι αξιέπαινοι μουσικοί του πήραν την πρωτοβουλία να φέρουν τα όργανα πιο κοντά στους μαθητές και τις μουσικές τους πιο κοντά στα ερεθίσματα τους, εντάσσοντας μια ‘’κατ’οίκον’’ παρουσίαση μιας σειράς οργάνων που μπορεί κάποιος να συναντήσει σε μια φιλαρμονική ορχήστρα.

Η επίδειξη της μιας φοράς εντυπωσίασε και έγινε πλέον ραντεβού! Έτσι , μια φορά την εβδομάδα οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά ένα ή περισσότερα όργανα, να ενημερωθούν για την κατασκευή τους και την ιστορία τους από καταξιωμένους μουσικούς και να διαδαχθούν τρόπους και τεχνικές παιξίματός τους, κάνοντας έτσι τη μουσική και τον κόσμο της έναν πιο προσιτό κόσμο που μπορεί να συγκινήσει, να δώσει ευκαιρία στα παιδιά να εκφραστούν, να διασκεδάσουν και να μάθουν.

Οι επισκέψεις έχουν ήδη μέχρι στιγμής φτάσει τις 3, ενώ ακολουθεί μια σειρά 10 περίπου επισκέψεων έως ότου ολοκληρωθεί ο κύκλος παρουσίασης και περάσουμε στον κύκλο των συναυλιών, όπως μας έταξαν οι μουσικοί που επισκέφτηκαν τα σχολεία μας : μια μεγάλη συναυλία με όλους τους μουσικούς μιας φιλαρμονικής ορχήστρας ως ανταμοιβή στους μαθητές που παρακολουθούν αυτά τα μελωδικά μαθήματα.

Οι πρώτες φωτογραφίες ενδεικτικές, παρουσιάζουν μαθητές που είτε αναλαμβάνουν οι ίδιοι να χειριστούν ένα μουσικό όργανο είτε απολαμβάνουν το παίξιμό του από τους μουσικούς επισκέπτες μας.

Θα ακολουθήσουν πολλές ακόμα ενημερώσεις και φωτογραφίες μέχρι να φτάσουμε στον προορισμό μας που δεν είναι άλλος  από τη μελωδία , που αυτή τη φορά έρχεται αυτή στα θρανία μας και όχι εμείς σε εκείνη. Καλή μας διασκέδαση λοιπόν !

[created & developed by nick]