ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 13ου  & 21ου  ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

ΑΡΧΙΚΗ
ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΟΝΕΩΝ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ 13ου Δ.Σ.
 ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ:
ΨΑΛΤΟΥ-ΤΖΙΡΑΚΗ ΒΑΣΩ

ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΤΣΩΚΟΥ- ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΑ

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜ.: ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΕΙΔ. ΓΡΑΜΜ: ΠΑΡΑΣΧΗ-ΣΠΙΝΟΥ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ

ΤΑΜΙΑΣ :  ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΜΕΛΟΣ: ΑΛΟΓΟΓΙΑΝΝΗ -ΚΑΚΛΑΜΑΝΟΥ ΕΛΕΝΑ

ΜΕΛΟΣ : ΚΟΣΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Αναπληρωματικά Μέλη:

ΒΑΣΑΛΟΓΛΟΥ-ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΔΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ ΕΦΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
  Λειτουργία Τμημάτων Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών για παιδιά.
  Σκάκι για παιδιά.
  Λειτουργία Τμημάτων Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών για ενήλικες.
  Μαθήματα μουσικής για παιδιά.

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ
 Σύλλογος γονέων 13ου

Βοσπόρου & Παλαιολόγου
187 55 Κερατσίνι
Τηλ: 21040021 85, 2104014420

Τα Νέα μας

24.01.10 Επίσκεψη στην έκθεση «Ταξιδεύοντας με τα πουλιά», Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών.
Επίσκεψη στην έκθεση «Νερό για όλους», Μέγαρο Μουσικής Αθηνών την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009.

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ

Οι δραστηριότητες των Σ.Γονέων το σχ.. έτος 2008-09
Οι δραστηριότητες των Σ.Γονέων το σχ. έτος 2007-08

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΜΑΣ

Οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων των δύο σχολείων μας, λειτουργούν εδώ και πολλά χρόνια συλλογικά συνεισφέροντας στην καλή λειτουργία του σχολείου μας.

Σκοπός τους είναι να στηρίζουν την εκπαιδευτική δραστηριότητα, να συμβάλλουν στην πολιτιστική ενίσχυση της σχολικής και τοπικής κοινότητας με ποικίλες εκδηλώσεις και δραστηριότητες.

Το έργο των Συλλόγων μας στηρίζεται από τις ετήσιες συνδρομές  των μελών τους, που είναι και το βασικό έσοδό τους, και από την εθελοντική δραστηριότητά τους. Γι’ αυτό το λόγο οι εγγραφές νέων μελών, οι ετήσιες συνδρομές και η συμμετοχή όλων στις τακτικές ή έκτακτες συνελεύσεις, στις συγκεντρώσεις και εκδηλώσεις που πραγματοποιούν οι Σύλλογοι με πρωτοβουλία των Διοικητικών Συμβουλίων τους είναι πολύ σημαντικά.

Γνωριμία με παραδοσιακά μουσικά όργανα από το Λύραυλο!
Παραδοσιακά μουσικά όργανα...
Γιορτή λήξης μαθημάτων
Γιορτή λήξης

ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΜΑΣ

Οι δραστηριότητές μας κατά τα σχολικά έτη 2006 – 2007 & 2007 – 2008 ήταν:

Πολιτιστικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις στο χώρο του σχολείου για παιδιά και ενήλικες:

Ø  Λειτουργία Τμημάτων Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών για παιδιά.

Ø  Λειτουργία Τμήματος Ελληνικού Παραδοσιακού Χορού για ενήλικες.

Ø  Λειτουργία τμήματος Χορογύμνασης 2006-2007.

Ø  Οργάνωση καντίνας με σπιτικές λιχουδιές, στις 15/06/2007.

Ø  Οργάνωση Παζαριού Χριστουγεννιάτικων Γλυκών, στις 21/12/2007.

Ø  Οργάνωση αποκριάτικων εκδηλώσεων με κλόουν, ξυλοπόδαρους και ταχυδακτυλουργούς στο χώρο του σχολείου, προσφορά σε όλους τους μαθητές.

Ø  Οργάνωση παρουσίασης των δραστηριοτήτων των τμημάτων των Παραδοσιακών Χορών στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς, όπου οι μαθητές μας μας ταξίδεψαν στα «περιβόλια» της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής, χορεύοντας και τραγουδώντας δημοτικούς χορούς και τραγούδια και αναβιώνοντας έθιμα της πατρίδας μας.

Ø  Τιμητικά διπλώματα για τη συμμετοχή των παιδιών στα μαθήματα παραδοσιακών χορών.

Συμμετοχή σε πολιτιστικές εκδηλώσεις εκτός σχολείου:

Ø  Συμμετοχή των Τμημάτων Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών στο 4ο Οδοιπορικό στην Ελληνική Παράδοση, που διοργάνωσε ο όμιλος για την UNESCO Ν. Πειραιώς και Νήσων, στις 12 & 13 Μαΐου 2007 στο Κατράκειο Θέατρο.

Ø  Συμμετοχή με το Τμήμα Παραδοσιακών Χορών σε εκδηλώσεις του Δήμου Κερατσινίου και του Εξωραϊστικού Συλλόγου Χαραυγής.

Ø  Μέλη του Δ.Σ. των Συλλόγων μας συνόδευσαν μαθητές του σχολείου που συμμετείχαν σε τηλεοπτική εκπομπή της κρατικής τηλεόρασης ΕΤ1 με οικολογικό θέμα (GREEN TEAM).

Συμμετοχή σε εκπαιδευτικά προγράμματα των μαθητών:

Ø  Υποστήριξη και ενεργή συμμετοχή στην υλοποίηση προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης των μαθητών.

Ø  Οικονομική υποστήριξη και ενεργή δράση για τη συνέχιση της αδελφοποίησης των Σχολείων μας με το Δημοτικό Σχολείο Αγίας Νάπας Κύπρου.

Προσφορά στη σχολική κοινότητα:

Ø  Καταγραφή προβλημάτων του σχολικού μας κτιρίου, σύνταξη και αποστολή επιστολών με αίτημα την αποκατάστασή τους προς το Γραφείο Παιδείας και την Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου Κερατσινίου και τον Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων.

Ø  Ετήσιες αναμνηστικές φωτογραφήσεις των μαθητών.

Ø  Αγορά μπαλονιών για την πρώτη ημέρα των παιδιών της Α΄ τάξης στο σχολείο.

Ø  Αγορά χριστουγεννιάτικων και πασχαλινών δώρων για όλα τα παιδιά.

Ø  Οργάνωση αποκριάτικων πάρτι για τα παιδιά και τους γονείς τους.

Ø  Αναμνηστικά λευκώματα και δώρα στους απόφοιτους της ΣΤ΄ τάξης.

Ø  Οικονομική ενίσχυση του σχολικού συνεταιρισμού για να καλυφθούν ανάγκες του σχολείου (συντήρηση κτιρίου, κλιματισμός, δεντροφύτευση, αδελφοποίηση, εκπαιδευτικές εκδρομές κ.ά.)

Ø  Κάλυψη εξόδων  που αφορούν τις δραστηριότητές μας, για κάποιες οικογένειες με κοινωνικές ή οικονομικές δυσκολίες.

Ø  Συνεχής επαφή και συνεργασία με τους διευθυντές και τους δασκάλους των σχολείων μας.

Κοινωνικό έργο:

Ø  Οικονομική προσφορά σε Τηλεμαραθώνιο για τη δημιουργία Νοσοκομείου Παίδων με Νεοπλασματική Ασθένεια.

Ø  Συμμετοχή σε εκδήλωση των μαζικών φορέων του Δ. Κερατσινίου στις 15/02/2007 για τα περιβαλλοντικά προβλήματα της περιοχής από το Κέντρο Επεξεργασίας Λυμάτων στην Ψυτάλλεια.

Ø  Συμμετοχή σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας  στο Δημαρχείο Κερατσινίου για τα οικονομικά προβλήματα των σχολείων του Δήμου μας.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
 ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ:
ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΗ ΑΘΗΝΑ

ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜ.:   ΛΑΜΠΑΡΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΕΙΔ. ΓΡΑΜΜ:    ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ-ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΡΟΥΛΑ

ΤΑΜΙΑΣ :ΓΚΙΚΑ-ΠΑΝΤΕΛΙΔΗ ΜΑΙΡΗ

ΜΕΛΟΣ: ΠΛΟΥΜΙΣΤΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΜΕΛΟΣ : ΡΕΤΖΕΠ-ΜΟΥΣΤΑΦΑ ΖΟΥΧΑΡ

Αναπληρωματικά Μέλη

ΣΚΑΜΠΑΡΔΩΝΗ ΒΙΚΥ