Οικολογικά Σχολεία
. oikmaia.jpg (31304 bytes)
Το πρόγραμμα Οικολογικά Σχολεία είναι ένα εθελοντικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα περιβαλλοντικής ενημέρωσης, εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης.

Στην Ελλάδα χειριστής του είναι η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης.

Τα επιμέρους θέματα του προγράμματος είναι η ΕΝΕΡΓΕΙΑ, το ΝΕΡΟ και τα ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΑ.

Αρχίσαμε το 1995 υπογράφοντας το πρωτόκολλο συνεργασίας με το Δήμο Κερατσινίου και την Ε.Ε.Π.Φ*. ΄Έξι ολόκληρα χρόνια δουλεύουμε με φιλότιμο και μεράκι. Καταρτίσαμε περιβαλλοντική επιτροπή με την ενεργή συμμετοχή μαθητών, δασκάλων και γονέων. Ασχοληθήκαμε με την εκμετάλλευση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, κατανοήσαμε το ρόλο της ανακύκλωσης, της χρήσης ή της κατάχρησης των υλικών συσκευασίας. Μάθαμε να χρησιμοποιούμε τα  "άχρηστα υλικά"και να φτιάχνουμε χρήσιμα πράγματα από κούκλες, διακοσμητικά μέχρι χρηστικά αντικείμενα όπως κουρτίνες, χαλάκια κ.α.

Οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με το μεγάλο θέμα των απορριμμάτων. Έσκυψαν πάνω από το καλάθι της τάξης. Φρόντισαν για τη μείωση των απορριμμάτων στο σχολείο, στο σπίτι, στο δήμο. Υιοθέτησαν μια γωνιά του κήπου όπου δημιουργούν κομπόστ από τα φύλλα, φλοιούς φυτών, φρούτων, λαχανικών. Ανακυκλώνουν χαρτί και αλουμίνιο ακατάπαυστα.

Και για να μην πούμε το νερό – νεράκι μάθαμε τη χρησιμότητά του. Ευαισθητοποιηθήκαμε, κλείνουμε τις βρύσες, ποτίζουμε σταγόνα – σταγόνα με αυτόματο πότισμα και εφαρμόζουμε τους κανόνες του ΟΙΚΟΚΩΔΙΚΑ.

Τώρα βρισκόμαστε σε μια άλλη ποιοτική φάση του προγράμματος, εμβαθύνουμε και θεσμοθετούμε τα μηνύματα των Οικολογικών Σχολείων στο σχολικό χώρο και στο σπίτι. Τώρα στόχος μας είναι η  αειφορία, γι’ αυτό ασχολούμαστε με δραστηριότητες συνδυαστικές των τριών θεμάτων του προγράμματος. Οι παρεμβάσεις στο σχολικό χώρο είναι αρκετές και ουσιαστικές, διότι θέλουμε να τιμούμε την Πράσινη Σημαία με την οποία βραβευτήκαμε, αλλά και διότι θεωρούμε ότι είμαστε ένα Αειφόρο Σχολείο που μπορεί να ενταχθεί στην σχολική  Agenta 21.

*Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης

Απόψεις μαθητών