Το Σχολείο μας
Βιωματική Μάθηση
Προγράμματα Π.Ε.
New Link Bar

Πρόγραμμα:                                             Πρόγραμμα 2003-20004                    4ος χρόνος

« Με τους γονείς στα θρανία…»

Συνεχίζοντας τις πρωτοβουλίες ώστε οι γονείς να πλησιάσουν το σχολείο και να συμμετέχουν ενεργά στη ζωή και τις δράσεις του και θέλοντας να βοηθήσουμε τους γονείς, που στην κυριολεξία μάχονται «άοπλοι» για να βοηθήσουν τα παιδιά τους αποφασίσαμε να διοργανώσουμε το πρόγραμμα: « Με τους γονείς στα θρανία…»

Στόχος του προγράμματος : Στόχος του προγράμματος είναι να δώσει όσο το δυνατόν περισσότερα εφόδια στους γονείς των μαθητών μας για να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες της αγωγής του παιδιού τους , έργο δύσκολο και επίπονο. Η ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ έρχεται να βοηθήσει τους γονείς στο θέμα αυτό. Ειδικοί επιστήμονες θα αναπτύσσουν σύμφωνα με το πρόγραμμα θέματα που έχουν σχέση με την οικογένεια και τα παιδιά.

Σε ποιους απευθύνεται: Το πρόγραμμα  απευθύνεται σε όλους τους γονείς που επιθυμούν στον ελεύθερό τους χρόνο να  ακούσουν και να συζητήσουν με ειδικούς επιστήμονες ψυχολόγους, οικογενειακούς συμβούλους, παιδαγωγούς, λογοτέχνες γιατρούς κλπ.  για θέματα που αφορούν τη διαπαιδαγώγηση  και την ανατροφή των παιδιών.

Ποιοι μπορούν να συμμετέχουν : Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών που μπορούν να διαθέσουν 2 ώρες την εβδομάδα και για 6 συναντήσεις., χωρίς απουσίες.

Πότε θα λειτουργεί; Η ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ θα λειτουργεί στο σχολείο μας και κάθε χρόνο οι ώρες των συναντήσεων καθορίζονται από την ομάδα σε συνεργασία με το σχολείο και τους εκπαιδευτές. Το σχολικό έτος 2003-04 λειτουργεί κάθε Τετάρτη 8.30-11.00

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:  400 21 85,   40 14 420

Πρόγραμμα 2003-20004