ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

Διατροφικές συνήθειες Ελλήνων και αλλοδαπών μαθητών. Πανηγύρι γεύσεων. Φαγοπότι με όσπρια.

Σας παρουσιάζουμε ένα πολύ επιτυχημένο πρόγραμμα που άρχισε με καθημερινή καταγραφή του δεκατιανού των μαθητών και έφτασε στην αλλαγή στάσης απέναντι στο σπιτικό και έτοιμο-γρήγορο φαγητό.

Να σας πούμε ότι σ’ αυτό το πρόγραμμα καταγράψαμε το υψηλότερο σημείο συνεργασίας μαθητών, δασκάλων και γονέων;  Πολύτιμος συνεργάτης και βοηθός ο κύριος Ηλίας Μαμαλάκης, μας οδήγησε στη γεύση, στη σωστή επιλογή τροφίμων, στο φαγοπότι με τα όσπρια. Πραγματικό γλέντι στο σχολείο με φασολάδα, ρεβίθια, φακή, φάβα.

Το πρόγραμμα προχωρά με μια πανδαισία ελληνικών ροφημάτων, εξαίρετων βουτημάτων και συνοδευτικών από κάθε γωνιά της Ελλάδας, που ετοίμασαν οι γιαγιάδες και οι μανούλες και συνεχίζουμε…με φαγητά που μαγείρεψαν και πάλι οι χρυσοχέρες μαμάδες, τα παιδιά πούλησαν για να εκδώσουν με τα έσοδα ένα βιβλίο μαγειρικής με τίτλο «Παιδιά, ελάτε, έτοιμο το φαγητό». Περιέχει νόστιμα φαγητά, λιχουδιές και γλυκά που μπορείτε να παρασκευάσετε χωρίς φόβο, γιατί είναι δοκιμασμένα και προτείνονται από έμπειρες νοικοκυρές και άριστες μαγείρισσες.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί : Βαζαίου Μπ., Πράσσα Ζωή, Γατσούλη Σοφία, Βυζανιάρης Σίμος, Σούμα Ελένη, Σωτηράκου Ιωάννα, Χατζηκώστα Κλεοπάτρα

Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί το βιβλίο μας!!! με συνταγές υγιεινής διατροφής που μαζεύτηκαν από τις γιαγιάδες και τις μαμάδες των σχολείων μας...

Μαθητές του σχολείου που συμμετείχαν στο πρόγραμμα με τα ...σύνεργα της δουλειάς.