Βιβλιοθήκη - Βαγόνι

Η ιστορία του βαγονιού

Το ξύλινο βαγόνι κατασκευασμένο το 1952, ήρθε στην αυλή του σχολείου μας την άνοιξη του 1997. Η αρχική του κατάσταση δεν ήταν καλή.

Εγκαταλελειμμένο στο αμαξοστάσιο του ΗΣΑΠ στο Φάληρο περίμενε το τέλος του, αλλά η τύχη του έμελε να είναι διαφορετική… Δύο τεράστιοι γερανοί το μετέφεραν στη Χαραυγή στο σχολείο μας για να μετατραπεί σε χώρο δημιουργίας, φαντασίας κι ευαισθησίας .

Στην προσπάθεια αυτή συνέβαλε πολλαπλά ο Δήμος Κερατσινίου, ο Σχολικός συνεταιρισμός  κι επίσης οι τεχνικές υπηρεσίες του ΗΣΑΠ που με τις εξειδικευμένες γνώσεις τους, μας έδωσαν τις κατάλληλες οδηγίες για την αναπαλαίωση του βαγονιού, η οποία έγινε πράξη από ειδικό τεχνίτη (καραβομαραγκό) που με το μεράκι  του μετέτρεψε το άψυχο κουφάρι σε μια  ζεστή βιβλιοθήκη.

Σημαντική ήταν επίσης και η βοήθεια από φίλους του σχολείου μας, που μας χάρισαν βιβλία και που αφιλοκερδώς έτρεξαν για να βρουν λύση σε κάθε δυσκολία.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Το ταξίδι ξεκινά! »