Bραβείο «Πρωτότυπης Δημιουργίας»

Το βραβείο «Πρωτότυπης Δημιουργίας» πήρε το σχολείο μας  με την ταινία  μικρού μήκους  «Μια φορά κι έναν καιρό...το σχολείο μου», στο διαγωνισμό που οργάνωσε το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων. Η εκδήλωση  πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 21 Νοεμβρίου στις 12:00 το μεσημέρι, στο αμφιθέατρο του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης.
Ήταν μια ξεχωριστή εκδήλωση με πολλούς καλεσμένους. Συγγραφείς όπως ο Ευγένιος Τριβιζάς και η Αγγελική Βαρελά.
 Συμμετείχαν 170 σχολεία από όλη την Ελλάδα. Μέσα από αυτή τη διαδικασία τα παιδιά γνώρισαν την ιστορία του σχολείου τους, αναδεικνύοντας παράλληλα την τοπική ιστορία.
Μεταξύ των στόχων του διαγωνισμού ήταν η ενεργή συμμετοχή στη διαδικασία της μάθησης, η αξιοποίηση γραπτών και προφορικών πηγών, η κριτική στάση και η ανάπτυξη της δημιουργικότητας. Όλοι αυτοί οι στόχοι επιτεύχθηκαν με το παραπάνω, προσφέροντας μας έναν απίστευτο πλούτο που θα μπορέσει να αξιοποιηθεί και από όσους ασχολούνται με την ιστορία της εκπαίδευσης στη χώρα μας.
Τα έργα κρίθηκαν από ειδική Επιτροπή εκπαιδευτικών, ειδικών επιστημόνων και καλλιτεχνών. Ανάμεσα στα μέλη της Επιτροπής ήταν: ο Ευγένιος Τριβιζάς (συγγραφέας), η Αγγελική Βαρελλά (συγγραφέας), Βασίλης Λουλές (σκηνοθέτης).
Τα βραβευμένα έργα θα αναρτηθούν και στην πλατφόρμα μαθητικής δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (www.i-create.gr) .

Η ταινία εδώ

(1 Ψήφος)