Μια φορά κι έναν καιρό... το σχολείο μου!

Τα 13ο & 21ο ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
σας παρουσιάζουν το μικρού μήκους φιλμ που ετοίμασαν
με τίτλο '' Μια φορά κι έναν καιρό...το σχολείο μου''
με θέμα την ιστορία του κτιριακού συγκροτήματος που φιλοξενεί τα σχολεία μας.

Τα 13ο & 21ο Δημοτικά Σχολεία Κερατσινίου είναι χτισμένα στο λόφο της Χαραυγής εν μέσω εργοστασίων, ενώ βρίσκονται δίπλα ακριβώς στο εργοστάσιο που είναι σήμα κατατεθέν για το Κερατσίνι, το εργοστάσιο της ΔΕΗ, γνωστότερο και ως «ο Δράκος του Κερατσινίου».

Τα δύο σχολεία συστεγάζονται και συνεργάζονται σ΄ όλους τους τομείς και λειτουργούν σαν δύο σώματα με μία ψυχή. Το 13ο είναι 12/θέσιο και το 21ο 6/θέσιο. Λειτουργούν ως Ολοήμερα σχολεία, με τάξη Ένταξης, με καινοτόμες δράσεις, φροντιστηριακά τμήματα και άλλα πολλά. Κυρίως όμως λειτουργούν από το μεράκι και την αγάπη μικρών και μεγάλων που καθημερινά αναπνέουν, γελούν, ονειρεύονται, παίζουν μέσα στα τετραγωνικά του.

Το Σενάριο και τη Σκηνοθεσία επιμελήθηκαν
οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί :

Μάζαρης Μάριος
Σαλλής Κωνσταντίνος
Χάνος Νικόλαος
Χριστοφορίδου Δέσποινα

Την κινηματογράφηση και το Μοντάζ έκανε για μας
ο Σαλλής Κωνσταντίνος.

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που πίστεψαν από την πρώτη στιγμή στην υλοποίηση της ιδέας μας και αφιέρωσαν αφειδώς χρόνο και χαμόγελα.

Η συμμετοχή όλων των μαθητών στο παραπάνω βίντεο έγινε με τη σύμφωνη και ενυπόγραφη άδεια των γονέων/κηδεμόνων τους για την προβολή ανήλικων ατόμων σε ηλεκτρονικά-τηλεοπτικά μέσα , όπως και με την επίβλεψη και ευθύνη των εκπαιδευτικών που ενεπλάκησαν στη δημιουργία του βίντεο.

Το παραπάνω βίντεο είναι κοινωνικού περιεχομένου, επομένως η χρήση τραγουδιών έγινε καθαρά για την καλύτερη πλαισίωση της εικόνας και όχι για κερδοσκοπικούς λόγους (τα δικαιώματα των κομματιών που συμπεριλήφθησαν ανήκουν στους δημιουργούς τους και στις εταιρείες κυκλοφορίας των ηχογραφημάτων και μόνο).