Καλώς ήρθατε στα 13ο & 21ο Δημοτικά Σχολεία Κερατσινίου

sxoleio

ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΜΟΡΦΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

kathΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΜΟΡΦΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

Όλοι μας αναγνωρίζουμε την πολύτιμη σημασία που έχει ένα καθαρό περιβάλλον για τη ζωή στον πλανήτη μας, καθώς και την προσωπική ευθύνη που έχει ο καθένας μας. Μικροί και μεγάλοι παραδεχόμαστε ότι η ρύπανση του περιβάλλοντος πηγάζει κατά πολύ από την αδιαφορία των πολιτών και την έλλειψη πολιτικής προστασίας του περιβάλλοντος.

Το σχολείο μας, πάντα ευαίσθητο σε θέματα περιβάλλοντος, προωθεί συνεχώς δράσεις που αφορούν την καθαριότητα, την ανακύκλωση και τη δημιουργία κήπων, ξεκινώντας από τον χώρο του σχολείου μας.

Στο πλαίσιο αυτών των δράσεων ενθαρρύνουμε τους μαθητές μας να νοιάζονται για την καθαριότητα του σχολείου τους, και όχι μόνο, και να δρα ο καθένας ξεχωριστά και όλοι μαζί σε καθημερινή βάση.
Έτσι οι μαθητές κάθε τάξης μαζί με τους υπεύθυνους δασκάλους τους μία φορά την εβδομάδα θα είναι υπεύθυνοι για τη διατήρηση της καθαριότητας της σχολικής μας αυλής και των κήπων μας.

Για τον λόγο αυτό οι μαθητές της Β΄θα είναι υπεύθυνοι για τη διατήρηση της καθαριότητας της αυλής του σχολείου μας κάθε Δευτέρα, οι μαθητές της Γ΄κάθε Τρίτη, οι μαθητές της Δ΄κάθε Τετάρτη, οι μαθητές της Ε΄κάθε Πέμπτη, ενώ οι μαθητές της Στ΄σε συνεργασία με τους μαθητές της Α΄θα είναι υπεύθυνοι κάθε Παρασκευή. Κάθε μέρα στους υπεύθυνους μαθητές θα μοιράζονται ειδικά σήματα και γάντια μίας χρήσης.
Όλοι οι μαθητές και οι δάσκαλοι κάθε τμήματος σε καθημερινή βάση θα φροντίζουν να διατηρούν την καθαριότητα της αίθουσάς τους και την ανακύκλωση υλικών (χαρτιά, πλαστικά, συσκευασίες, μπαταρίες κ.ά.).

ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΜΟΡΦΟ! ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΘΑΡΟ!

Καλό Καλοκαίρι!

Οι διευθυντές  και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων

εύχονται στους μαθητές και στους γονείς καλό καλοκαίρι και καλή ξεκούραση!!!

kal18a

Ολοήμερο πρόγραμμα για τη σχολική χρονιά 2018-19

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες.

Για τον έγκαιρο προγραμματισμό λειτουργίας Ολοήμερου Προγράμματος, στη σχολική μας μονάδα, κατά την προσεχή σχολική χρονιά 2018 -19, σας ενημερώνουμε ότι όσοι γονείς μαθητών ενδιαφέρονται θα πρέπει να καταθέσουν συμπληρωμένη τη σχετική αίτηση-δήλωση. Επιπλεον σας γνωρίζουμε ότι:

1. Η ώρα λήξης του Ολοημέρου προγράμματος και αποχώρησης των παιδιών είναι στις 16:00.
  2. Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.
  3. Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται: α. οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί. β.οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες
  4. Αιτήσεις μπορούν να κατατεθούν στο γραφείο του σχολείου έως τις 12-06-2018.
  5. Για εκπρόθεσμες δηλώσεις απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Π.Ε. Δ/νσης Πειραιά και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.     Αίτηση εδώ

Τα όρια της σχολικής περιφέρειας των 13ου & 21ου ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

oria13a13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Κοινά όρια με 21ο Δ. Σ. Κερατσινίου)

Σ Χ Ο Λ Ι Κ Α      Ο Ρ Ι Α