Καλώς ήρθατε στα 13ο & 21ο Δημοτικά Σχολεία Κερατσινίου

sxoleio

Καλό Καλοκαίρι!

Οι διευθυντές  και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων

εύχονται στους μαθητές και στους γονείς καλό καλοκαίρι και καλή ξεκούραση!!!

kal18a

Ολοήμερο πρόγραμμα για τη σχολική χρονιά 2018-19

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες.

Για τον έγκαιρο προγραμματισμό λειτουργίας Ολοήμερου Προγράμματος, στη σχολική μας μονάδα, κατά την προσεχή σχολική χρονιά 2018 -19, σας ενημερώνουμε ότι όσοι γονείς μαθητών ενδιαφέρονται θα πρέπει να καταθέσουν συμπληρωμένη τη σχετική αίτηση-δήλωση. Επιπλεον σας γνωρίζουμε ότι:

1. Η ώρα λήξης του Ολοημέρου προγράμματος και αποχώρησης των παιδιών είναι στις 16:00.
  2. Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.
  3. Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται: α. οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί. β.οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες
  4. Αιτήσεις μπορούν να κατατεθούν στο γραφείο του σχολείου έως τις 12-06-2018.
  5. Για εκπρόθεσμες δηλώσεις απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Π.Ε. Δ/νσης Πειραιά και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.     Αίτηση εδώ

Τα όρια της σχολικής περιφέρειας των 13ου & 21ου ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

oria13a13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Κοινά όρια με 21ο Δ. Σ. Κερατσινίου)

Σ Χ Ο Λ Ι Κ Α      Ο Ρ Ι Α

Α/Α ΔΙΑΔΟΧΙΚΟΙ ΟΔΟΙ                                                                                           (ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΥΟΥΝ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ) ΑΡΙΘΜΟΙ ΟΔΩΝ
ΑΠΌ ΕΩΣ
40 Προποντίδος αρχή τέλος
41 Λ. Πορφύρα αρχή τέλος

Εγγραφές για την Α΄Δημοτικού

Εγγραφές για την Α΄Δημοτικού. Από 2 έως 18 Μαΐου 2018Σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα 79/2017 στην Πρώτη Τάξη του Δημοτικού Σχολείου εγγράφονται υποχρεωτικά οι μαθητές που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία έξι (6) ετών και διαθέτουν Πιστοποιητικό Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο.
 Δηλαδή θα εγγραφούν παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2012 μέχρι και 31-12-2012

Οι γονείς - κηδεμόνες υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο δημοτικό σχολείο που ανήκουν, σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας. Κάθε σχολείο έχει δική του σχολική περιφέρεια και σε αυτό φοιτούν οι μαθητές που διαμένουν εντός των ορίων της.

Τα όρια της σχολικής περιφέρειας υπάρχουν στην ιστοσελίδα ή και στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου καθώς και στην ιστοσελίδα της οικείας Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.Τα δικαιολογητικά είναι:

• Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση, την οποία θα παραλάβετε από το Σχολείο
  • βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο,
  • αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας τους μαθητή,
  • το Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή, από νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο
  • το βιβλιάριο υγείας (φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού του μαθητή) ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς-κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του προς εγγραφή μαθητή. Για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος του ΥΠΠΕΘ.

Όρια σχολικής περιφέρειας

Έντυπο αίτησης εγγραφής

Ατομικό Δελτίο Υγείας

Συνδρομή σε αυτήν την τροφοδοσία RSS