Καλώς ήρθατε στα 13ο & 21ο Δημοτικά Σχολεία Κερατσινίου

sxoleio

Νέα Βράβευση για τη "Φυσαρμόνικα"

Για να δείτε τη  "φυσαρμονικα" κλικ  εδώ

Η Φυσαρμόνικα μας βραβεύτηκε για δεύτερη φορά. Και έγινε με τρόπο συγκινητικό , όπως ταίριαζε και στην ίδια.

Η απονομή των βραβείων του 4ου Μαθητικού διαγωνισμού ταινιών μικρού μήκους Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης έγινε χθες, Σάββατο 25/11, στο Μουσείο Ακρόπολης και η δική μας περηφάνια παρέσυρε κι άλλους να μιλούν γι’ αυτόν τον παππού από το Κερατσίνι που σταμάτησε για λίγο τον χώρο και τον χρόνο με τη μουσική του.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους εμάς και μια ειδική ευχαριστία και στον δήμαρχο Κερατσινίου-Δραπετσώνας κ.Βρεττάκο που μας στήριξε με την παρουσία του και τα όμορφα λόγια του. Η μουσική χτίζει όλες τις γέφυρες.

μοσχοβολούν οι γειτονιές

Η γειτονιά μας. Οι γειτονιές. Οι άνθρωποι, οι χαρές, οι λύπες τους, όσα μοιράζονται κι όσα κρατούν για κείνους. Όσα κοιτούν στα μάτια κι όσα αγκαλιάζουν. Οι μεγάλοι, οι μικροί, οι δουλειές και τα σχολεία τους. Οι γιορτές τους.

Τέλος σχολικής χρονιάς με βαθμούς, αποχαιρετισμούς, αναμνήσεις και κυρίως γιορτή. Η καθιερωμένη μας τελική ανάμνηση φοράει πάντα τα καλά της. Και χαμογελάει.

Πέμπτη 15 Ιουνίου, 18:30.

Στις γειτονιές (και στις αυλές) που μ

οσχοβολού

ν.

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία, με τη συγκίνηση μιας χρονιάς που κάνει τον κύκλο της. Σας περιμένουμε όλους!

"Το καμένο δάσος"

Η Α δημοτικού σας x13προσκαλεί στη θεατρική παράσταση  με τίτλο : "Το καμένο δάσος"
την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2017 στις 6:00μ.μ.
Λίγα λόγια για το έργο:
Τα ζώα ,τα δέντρα ,τα ξωτικά και οι νεράιδες του δάσους απολαμβάνουν την όμορφη ζωή στη φύση. Όλα όμως θα αλλάξουν όταν οι επισκέπτες του δάσους ανάψουν μια φωτιά που θα γίνει μεγάλη πυρκαγιά και θα καταστρέψει το όμορφο δάσος.
Πρόσωπα:
(Νεράιδες,ελάφια,σκαντζόχοιροι,πουλιά,δέντρα,ξυλοκόποι,ξωτικά,γονείς, ,φλόγες, πυροσβέστες, παιδιά)
Τραγούδια:
•  Ουρανός (Locomondo)
 •  Ξύπνα λουλούδι του δάσους : Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας &apurimac
 •   Το δέντρο:  Ερμηνευτές: Φοίβος Δεληβοριάς, Αλκίνοος Ιωαννίδης,
                        Γιώργος & Πέτρος Χατζηπιερής & Χορωδία

Γιορτή ζωγραφικής

Μιαz17a γιορτή που κάθε χρόνο αγαπάμε όλο και πιο πολύ : το τμήμα ζωγραφικής ετοιμάζει τα πινέλα του, τα χρώματα και τα χαμόγελά του και γεμάτο έμπνευση και μεράκι σας περιμένει .

Σάββατο 27/5 , στις 19:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων των σχολείων μας. Η μαγεία ... όλη δική σας !

Συνδρομή σε αυτήν την τροφοδοσία RSS