ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ

Το σχολικό έτος 1999 – 2000 ήταν η χρονιά που εφαρμόζεται πειραματικά η Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης σ’ όλη την Ελλάδα. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό, διαβάσαν και παρουσίασαν τα βιβλία στην τάξη.

Συμπλήρωσαν τις καρτέλες των βιβλίων που διάβασαν, οι οποίες ελέγχηκαν  από τους δασκάλους των τμημάτων.

Στο σχολείο μας συμμετείχαν 54 μαθητές με πρώτη την μαθήτρια Σαμπαζιώτη Μαρία της Δ΄ τάξης, τη βιβλιοφάγο με 32 βιβλία. Όλοι οι μαθητές βραβεύτηκαν με κονκάρδες, αυτοκόλλητα και έναν έπαινο που τύπωσε το σχολείο μας.Τα βραβεία δόθηκαν τον Ιούνιο στη γιορτή λήξης του σχολικού έτους. Οι μαθητές χειροκροτήθηκαν θερμά για την αγάπη τους προς το βιβλίο.

Φυσικά εμείς συνεχίζουμε τη σκυταλοδρομία ανάγνωσης, γιατί το έδαφος στιο σχολείο είναι πρόσφορο και γόνιμο γι΄αυτήν.