Φιλαναγνωσία
New Link Bar

Εναλλακτικές μορφές σχολικής δράσης

Μορφές Δράσης

Τα τελευταία χρόνια οι μαθητές των 13ου & 21ου Δημοτικών Σχολείων Κερατσινίου με την συνεργασία των δασκάλων ανέπτυξαν μια σειρά από δραστηριότητες και πήραν πρωτοβουλίες που άλλαξαν την όψη του σχολείου, γεμίζοντας δημιουργικά το χρόνο και ανακαλύπτοντας καινούρια πεδία δράσης.
Έχοντας βιώσει τους αγώνες και τις προσπάθειες των κατοίκων, γονέων και μαθητών, να αναβαθμιστούν να απαλλαγούν από την αδιάφορη αντιμετώπιση των φορέων προς τις εργατικές συνοικίες, φροντίσαμε να οπλιστούμε με γνώσεις και υλικό πάνω από αυτό που παρέχει η πολιτεία και εφαρμόσαμε προγράμματα που ξεφεύγουν από τα στενά όρια του αναλυτικού προγράμματος του σχολείου.
Οι μαθητές μας έρχονται σε επαφή με αναγνωρισμένες προσωπικότητες, γνωρίζουν νέα πεδία δράσης και έρχονται σε επαφή καινούριες ιδέες.

• Με συγγραφείς κύρους και ευαισθησίας όπως η κ. Ε. Φακίνου, η Ζ. Σαρή, ο Μ. Κοντολέων , η Δικαίου, η Κανάβα Ζ., η Μαντουβάλου Σ.
  • Με επαγγέλματα που καταθέτουν τη ζωή τους όταν χρειαστεί, όπως οι πυροσβέστες που ξεσήκωσαν τους μαθητές με την επίδειξη πυρόσβεσης, μετά από μια ουσιαστική συζήτηση. Με τροχονόμους οι οποίοι καθοδήγησαν τους μαθητές μας αλλά και εκπαιδεύουν τους εθελοντές τροχονόμους-γονείς.
  • Καλλιέργεια της κοινωνικοποίησης και της συνύπαρξης των παιδιών με ειδικές ανάγκες του σχολείου ΕΡΜΗΣ με τους μαθητές του σχολείου, γιατί «όλοι έχουμε δικαίωμα στη ζωή».
  • Αδελφοποίηση με σχολείο της Γκάνα, ανταλλαγή κατασκευών, γνωριμία με τον πολιτισμό τους. «Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια …»
  • Η εκπαίδευση, η ετοιμότητα, η πληροφορίες που αφορούν την αντισεισμική προστασία βρίσκονται σε πολύ καλό σημείο.
  • Πώς θα σας φαινόταν αν καλλιεργούσατε μεταξοσκώληκες όπως εμείς; Δεν είναι πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά; Βέβαια δε φτάσαμε στο σημείο να πουλάμε τα κουκούλια. Απλώς τα συγκεντρώνουμε και θαυμάζουμε το έργο της χρυσοφόρας κάμπιας.
  • Η δημιουργία νέων σκεπτόμενων πολιτών που σέβονται τον εαυτό τους και το χώρο τους. Θέλουμε να είναι το αποτέλεσμα της δουλειάς μας,. Γι’ αυτό στεκόμαστε πάντα δίπλα σε κάθε πρωτοβουλία και σχεδιασμό των παιδιών. Είμαστε κοντά τους όταν διαμαρτύρονται για την παραποίηση της μυθολογίας μας στην εκπομπή ΗΡΑΚΛΗΣ του Star, όταν διαμαρτύρονται για τα αντιοικολογικά μηνύματα της τηλεόρασης. Επίσης τα υποστηρίζουμε με νύχια και με δόντια όταν διεκδικούν, ένα ανθρώπινο περιβάλλον για να ζήσουν, χωρίς εργοστάσια, με πράσινο, με καθαρή θάλασσα. Μην ξεχνάτε «τα πάρκα δε μολύνουν». Δε θα επιτρέψουμε άλλη μόλυνση στο Κερατσίνι.Μορφές Δράσης
  • Η ραγδαία εξέλιξη στο χώρο των Η/Υ μας οδήγησε εγκαίρως στην ενδοσχολική επιμόρφωση εκμάθηση χρήσης Η/Υ. Με τη βοήθεια του κ. Αντινομάρχη Ι. Μαρωνίτη μάθαμε σε 150 ώρες να χειριζόμαστε 17 δάσκαλοι τους υπολογιστές. Μετά από πολύ τρέξιμο και χτύπημα πορτών συγκεντρώσαμε χρήματα για 4 υπολογιστές 3 Pentium και έναν 486. Εξοπλιστήκαμε με εκπαιδευτικά CD ROM τα οποία παραχώρησε το ΙΕΛ και η Interlearn, αρκετά αγόρασε και ο σχολικός συνεταιρισμός .
  • Τα εργαστήρια ελευθέρων σπουδών «Γραμμή» μας δώρισαν μερικές ώρες εκμάθησης-σύνδεσης ταξιδιού στο Internet με το οποίο είμαστε συνδεδεμένοι λόγω του προγράμματος Αλέξανδρος.
  • Μήνας βιβλίου. Μαζί με τα βιβλία ανθίζει και η μελέτη εξωσχολικών βιβλίων. Συναντήσεις όλων των τάξεων με αξιόλογους συγγραφείς και η έκθεση βιβλίου στο σχολείο μας την α΄ εβδομάδα του Ιουνίου