Hmerol1.jpg (14104 bytes)

Ημερολόγιο 2000

Τα τελευταία χρόνια στο σχολείο μας εφαρμόζονται εκπαιδευτικά προγράμματα εκτός του αναλυτικού προγράμματος, τα οποία βασίζονται σε πρωτοβουλίες και στη δημιουργική διάθεση εκπαιδευτικών και αποπνέουν ένα άρωμα ευαισθησίας, δημιουργικότητας και εναλλακτικής δράσης.

Τα προαιρετικά αυτά προγράμματα έδωσαν ένα διαφορετικό ρυθμό στη σχολική καθημερινότητα και είναι η “επιθετική” απάντηση του σύγχρονου σχολείου, το οποίο οφείλει να μη προσφέρει ξερή γνώση, αλλά να προετοιμάζει ώριμες προσωπικότητες και “ενεργούς πολίτες” για την κοινωνία του αύριο.

Οι εικόνες του ημερολογίου είναι από τις αφίσες που κατά καιρούς έγιναν για να στηρίξουν αυτά τα προγράμματα. Είναι μια μικρή συμβολή του σχολείου στα εκπαιδευτικά δρώμενα του αιώνα που φεύγει και μια υποθήκη για το σύγχρονο σχολείο στον αιώνα που έρχεται…            Καλή χρονιά

Ευχαριστούμε θερμά τους Συλλόγους Γονέων και το Σχολικό Συνεταιρισμό των μαθητών μας που ανέλαβαν τα έξοδα παραγωγής του ημερολογίου.

• Επιμέλεια : Ε. Γερακίτη, Γ. Καρκατζούνης, Ε. Κασσαλή, Χ. Μιχαλοπούλου, Δ. Νασέκας, Ε. Φαμπρίτση, Κλ. Χατζηκώστα, Νικ. Χάνος.
  • Το ημερολόγιο μπορείτε να το αποκτήσετε τηλεφωνώντας στο 4002185
                                                          hmer1.jpg (31821 bytes)